Як вибрати монітор і тільки насолоджуватися без неприємних сюрпризів? Чи достатньо того, що на вітрині він гарніше всіх показує або в інтернет-магазині модель в топі? Від якості зображення залежить не тільки рівень задоволення, але і здоров’я очей. Щоб визначитися, який монітор підійде, враховують кілька ключових характеристик, що впливають на якість зображення.
Типи моніторів
Найчастіше випускають монітори для комп’ютерів таких типів:
- Рідкокристалічні LCD-компактні, мерехтіння невелике, від них не виходить електромагнітне випромінювання, у них яскрава палітра кольорів.
- LED-працюють на світлодіодах. Кольори натуральні, глибокі і контрастні. Мінус-по краях може бути нерівномірне підсвічування.
- Плазмові PDP-без мерехтіння, тому безпечні для зору, яскрава палітра, широкі кути огляду. Мінус-висока ціна.
- OLED-насичений чорний колір, Висока яскравість. Згодом деякі пікселі вигорають, на низькій яскравості присутній шкідлива для очей пульсація.
Види матриць:
- TN-під кутом зображення блякне, проявляється інверсія кольорів. Добре передається зображення в русі.
- IPS – кольори яскраві, під кутом не засвічуються, але буває, що картинка пригальмовує при відтворенні фільму або гри.
- VA-і якісна картинка, і швидкий відгук – мікс з попередніх двох видів матриць. Мінус-неприродна контрастність, слабо відображаються півтони.
Діагональ і розмір
Це показник розміру монітора навскіс від кута зверху до протилежного знизу. Діагональ вибирають залежно від призначення монітора:
- Для офісного працівника. Діагональ в 20-24 дюймів оптимальна. Весь екран буде в полі зору, що знижує навантаження на очі. Якщо це дизайнер, проектувальник або інженер, то потрібен монітор з великою діагоналлю – 27-30 дюймів.
- Для дому. Діагональ вибирають в залежності від місця розміщення і завдань. Для ігор, перегляду фільмів і фото підійдуть розміри 24-27 дюймів, якщо дозволяє відстань до місця сидіння. Для роботи з текстами або навчання беруть і пристрої поменше.
- Для геймерів. Монітори від 27 дюймів і більше дають атмосферний і вражаючий ефект від гри. Діагональ вибирають відповідно до можливостей відеокарти. Її пам’ять повинна бути більше 1 Гб, підтримка 4К обов’язкове.
Співвідношення сторін
Найбільш популярні розміри моніторів:
- 16: 9-для перегляду фільмів.
- 16: 10-для роботи з професійними програмами.
Мерехтіння
Це показник максимальної зміни кадрів в секунду. Для зору оптимальний діапазон становить 72-75 Гц. Що стосується плавності відтворення, то це більше залежить від властивостей відеокарти. Вона повинна видавати потужність, що перевищує частоту оновлення екрану.
Роздільна здатність дисплея
Цей показник впливає на чіткість зображення, промальовування аж до дрібних деталей. Дозвіл в залежності від завдань:
- Робота з текстами і таблицями – 1280 х 1024. Відображається менше деталей, і зір напружується менше.
- Перегляд фільмів, фото, робота з графікою – 1920 х 1080.
- Для проектування, роботи з відео та фото – 2560 х 1440. Під такий дозвіл потрібно потужний системний блок і відеокарту, якщо належить грати або дивитися фільми.
Покриття екрану
Поверхня буває двох типів:
- Глянцева-соковиті кольори, але на світлі зображення блякне.
- Матова-кольори менш насичені, на світлі немає відблисків, картинка не тьмяніє.
Вибираючи монітор, звертають увагу в першу чергу на тип і дозвіл матриці, діагональ екрану, частоту. Важливі показники яскравості і контрастності, вид поверхні.